Brema – miasto w Niemczech

W czasach średniowiecza rzeka Wezera doprowadziła Europę do drzwi Bremy, a od XII wieku miasto rosło w siłę jako Wolne Miasto Hanzeatyckie. Handel morski zawsze był we krwi Bremy, a od XVII wieku zaczęto sprowadzać egzotyczne produkty, takie jak kawa. Pierwsza kawiarnia w Niemczech została otwarta w Bremie w XVII wieku, a pochodzący z Bremy handlarz kawą Ludwig Roselius był człowiekiem, który wynalazł kawę bezkofeinową na początku 1900 roku.

W latach 20-tych Roselius podarował Bremie Böttcherstraße, całą ulicę „ceglanych ekspresjonistycznych” domów i warsztatów, z których wszystkie pozostały nienaruszone. Brema posiada również osobliwe dzielnice nadmorskie, muzea wszelkiego rodzaju na „Cultural Mile” oraz wpisane na listę UNESCO średniowieczne i renesansowe zabytki na centralnym Rynku.

Katedra w Bremie

Katedra św. Piotra, stojąca na centralnym placu targowym, ma 1200 lat historii.

Nic dziwnego, biorąc pod uwagę jej wiek, budynek jest mieszanką stylów, z romańskim, gotyckim i kawałki późniejszego gotyckiego odrodzenia posypały się po renowacji w 19 wieku.

Para 89-metrowych wież katedry przełamuje linię horyzontu Bremy, a na południową wieżę można wejść, aby zobaczyć porywający widok.

W jednej z kaplic nie można przegapić dziewięciu fragmentów stall chóru katedralnego, na których w 1360 roku wyrzeźbiono fragmenty Biblii. Krypta natomiast jest najstarszą częścią kościoła, której początki sięgają XI wieku.

Z przerażającej strony, znajduje się tam osiem mumii pochodzących sprzed 400 lat i przechowywanych w szklanych trumnach, z panelami wyjaśniającymi ich tożsamość.

Dwie z nich to szwedzcy oficerowie zabici podczas wojny trzydziestoletniej w XVII wieku.

Muzeum Katedralne

Po renowacji w latach 70. i 80. artefakty wydobyte podczas wykopalisk zostały wystawione w przestrzeni wystawowej wewnątrz katedry.

W muzeum można również zapoznać się ze skomplikowaną, tysiącletnią historią architektoniczną budynku.

Znajdują się tu plany i modele przedstawiające poszczególne etapy budowy, a także dzieła sztuki, które dawno temu zdobiły wnętrze.

Można tu zobaczyć rzeźby, kamienne płaskorzeźby, pozostałości renesansowego ołtarza, freski i obraz Lucasa Cranacha Starszego.

W latach siedemdziesiątych XX wieku odkryto groby ośmiu średniowiecznych biskupów, a wśród znalezisk pochodzących z tych wykopalisk znajdują się pierścienie, laska, szaty liturgiczne i kielichy.

Ratusz w Bremie

Jeden z najpiękniejszych budynków miejskich, nie tylko w Niemczech, ale w całej Europie, ratusz w Bremie uzyskał status światowego dziedzictwa UNESCO w 2005 roku. To, co zaczęło się jako ceglana sala gotycka w 15 wieku, otrzymało wspaniałą renesansową metamorfozę 200 lat później, kiedy wyrzeźbiono bogate płaskorzeźby i posągi.

Można stracić mnóstwo czasu na podziwianie kamieniarki i rozpoznawanie wszystkich znajdujących się tu postaci, takich jak Karol Wielki i siedmiu elektorów cesarskich Bremy.

Wycieczki prowadzone są przez biuro turystyczne Bremy i odbywają się w godzinach od 11:00 do 16:00. Nie przepuśćcie okazji, aby wejść do środka, ponieważ jest tam wiele do zobaczenia, jak na przykład najstarsza w Niemczech beczka wina w piwnicy i bogato zdobiona Sala Górna, w której kiedyś obradowała rada miejska.

Marktplatz

Wspomnieliśmy już o katedrze i ratuszu, które razem mogłyby zatrzymać Cię na centralnym placu rynku na pół dnia.

Ale oprócz zabytkowych, dwuspadowych kamienic górujących nad rynkiem jest jeszcze kilka innych zabytków, których warto poszukać.

Jednym z nich jest gotycki posąg Rolanda, wzniesiony przed ratuszem w 1404 roku i przedstawiający mitologicznego rycerza, który symbolizuje status wolnego miasta Bremy.

Pomnik ten znajduje się na tej samej liście UNESCO co ratusz.

Kunsthalle Bremen

Na bremeńskiej „Mili Kultury” znajduje się to wysokiej klasy muzeum sztuki, prowadzone od prawie 200 lat przez prywatne Bremen Art Society.

Zbiory stanowią kompletny przegląd sztuki europejskiej od XIV wieku do dziś, z uwzględnieniem niemieckich mistrzów renesansu, takich jak Lucas Cranach Starszy i Albrecht Dürer.

Ale muzeum naprawdę błyszczy sztuką XIX i XX wieku, której autorami są Delacroix, van Gogh, Max Liebermann, Camille Corot, Andreas Achenbach, Max Beckmann, Franz Marc, Edvard Munch i Alfred Sisley, by wymienić tylko kilku z nich.

W dziale grafiki i rysunku znajdują się setki tysięcy arkuszy od 1400 do 1900 roku, natomiast dział nowych mediów przeznaczony jest dla współczesnych artystów z różnych dziedzin.

Można tu przejrzeć prace artysty instalacyjnego Olafura Eliassona, artysty wideo Nam June Paika i muzyka Johna Cage’a.

Dodaj komentarz